קופות גמל

קופות_גמלמהן קופות גמל?

משנת 2008 כל שכיר במדינת ישראל מקבל הפרשות פנסיוניות מהמעביד לפי חוק, שמטרתן (יחד עם הפרשותיו של העובד עצמו) להבטיח את עתידו לאחר גיל הפרישה. הפרשות אלה נכנסות לקופת גמל ומצטברות שם עד גיל הפנסיה (אל אם כן השכיר מחליט למשוך את הכספים הנ"ל לפני הזמן).
קופת גמל הינה קופת חיסכון פנסיונית, שאליה העובד והמעסיק מפרישים תגמולים מדי חודש. המעסיק מפריש 6.5%-7.5% מהמשכורת והעובד מפריש 6%-7%. בנוסף, המעביד מפריש לקופת גמל גם פיצויים בגובה 8.33%.


האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפני גיל הפרישה?

ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפני הזמן אך לשם כך יש לשלם מס בגובה 35%, מה שהופך את כל העסק למאוד לא כדאי (זכרו שבנוסף למס הגבוה, משיכה לפני הזמן פוגעת בביטחון הכלכלי שלכם בגיל הפרישה).

עם זאת, במקרים מסוימים ניתן להימנע מתשלום המס הנ"ל. המדינה פוטרת מתשלום מסים קבוצות אוכלוסייה מסוימות שנחשבות חלשות מבחינה פיננסית:

• עובד שכיר או עצמאי שהכנסתו קטנה משכר המינימום יכול להשלים אותה למינימום ע"י משיכת כספים מקופת הגמל שלו (הורה לילדים מתחת לגיל 18 יכול להשלים את הכנסתו עד לגובה 2 משכורות מינימום).

• עובד שכיר או עצמאי בעל 75% נכות לפחות או קרובי משפחתו (כל עוד קופת הגמל נפתחה לפני הופעת הנכות). הנכות נקבעת על פי חוק הביטוח הלאומי, חוק הנכים, חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, או חוק לפיצוי נפגעי גזזת.

• שכיר או עצמאי שבבעלותו קופות גמל או פנסיה ותיקות לא פעילות (כל עוד יתרת הקופה לא תעלה על סכום של 8,000 ₪).


רוצים לדעת כמה כסף מגיע לכם בגיל הפרישה ולעשות סדר אחת ולתמיד בחסכונות הפנסיוניים שלכם?
לבדיקה ראשונית בחינם השאירו את פרטיכם ונציגנו יחזור אליכם בהקדם!

בדוק את מצב החסכונות שלך